Nedávný triumf českých hokejistů na domácím mistrovství světa má i teplickou stopu. Za organizací po všech stránkách povedeného šampionátu totiž (kromě jiných) stojí i Aleš Zahálka, místopředseda HC Teplice.

Jak se s odstupem týdne a kousek na šampionát a český triumf díváš?
Mám s čím porovnávat, vyjma 2 turnajů jsem byl na všech od roku 2009 a 2 z toho jsem organizoval. Nekriticky musím říct, že tento byl opravdu výjimečný. Spousta lidí z organizačního výboru měla za sebou již turnaj z roku 2015 a juniorské MS z 2020 a bylo to znát. Cesta českého týmu a s ním spojené fanouškovské nadšení samozřejmě tento dojem ve finále ještě umocnili.

Co vše jsi měl během MS na starosti? Jaká byla náplň tvé práce?
Úplně na začátku, tj. před skoro 3 lety jsem začal jako marketingový manažer organizačního výboru a podílel jsem se na tvorbě loga, vizuální identity a připravoval s kolegy marketingovou koncepci, včetně fanzón a diváckého zážitku (game experience).

Nicméně před rokem jsem svaz opustil, jelikož jsem dostal jinou pracovní nabídku, která nešla odmítnout, a odjel se svoji novou firmou do jihovýchodní Asie podílet se na pořádání Mistrovství světa v basketbalu.

Na podzim jsem se pak vrátil zpět k hokeji, ale již jako externí dodavatel diváckého zážitku (game experience). Naše firma řídila zahajovací ceremoniál, produkčně zaštiťovala produkci utkání, dodala na akci DJ, moderátory a vytvořila všechny grafiky a videa na kostku a další zobrazovače v obou arenách.

Co z toho bylo nejnáročnější?
Dostát všem očekáváním. Přeci jen je to domácí turnaj, nároky jsou vždy vyšší a publikum se těší na nové věci či jiný setup arén. A to si myslím, že se nám povedlo.

Mistrovství světa dopadlo také skvělým úspěchem v návštěvnosti. Je ještě kam posouvat laťku?
Určitě je. Když koukám na 2015, tak spoustu věcí se překonalo a dělalo jinak. Jednak díky zkušenostem lidí, dále pak díky novým technologickým možnostem. Při dalším MS v Čechách navíc již mohou stát další 2 moderní areny s vyšší kapacitou než v Ostravě, takž říkám ano.

Co říkáš na kouzlo Boba a Bobka? Můžeš prozradit něco o lidech, kteří v kostýmech byli? Třeba jestli po zápasech byli unavení stejně jako hokejisté.
Bob a Bobek mají výhodu, že jsou dva, takže je větší možnost interakce. Pak jsou také velice oblíbení nejen v Čechách, takže diváci na ně dobře reagují. V kostýmech již od roku 2008 jsou animátoři z jedné kanadské firmy, která se zabývá jejich tréninkem a také výrobou kostýmů. Jsou fakt dobří a jejich výkon se určitě dá srovnat s hráči na ledě. Během utkání si musí dvakrát až třikrát odpočinout a doplnit energii, neboť v kostýmech je velké teplo a dost se potí.

Stačil sis při všech pracovních povinnostech zápasy užít?
Určitě ne tak jako běžný fanoušek. Přeci jen má úloha je, aby vše běželo a fungovalo tak, jak má. Naší hlavní náplní je program během utkání, takže většinou jsem stál někde v hledišti či u ledové plochy a kontroloval, zda nám vše správně svítí, hraje a držíme se scénáře utkání. Například když Češi vyhráli titul mistrů světa, my jsme začali připravovat podium pro předání medailí, instruovali předávající a moderátory a dohlíželi na časový harmonogram ceremoniálu.

Jaký zvuk má náš klub Huskies mezi ostatními oddíly, když se o něm s kolegy a všemi, kteří se v hokeji pohybují, bavíš?
Myslím si, že za těch 5 let činnosti jsme ukázali, že jsme konkurenceschopný klub, který se dokázal poměrně rychle rozrůst prakticky do všech mládežnických kategorií. Díky novému a útulnému stadionu k nám rádi jezdí na výborně organizované turnaje.

Podaří se v dohledné době přivést na náš Zimák nějakou reprezentační akci mládeže či žen?
Tak to záleží na vedení klubu a Zimáku, zda se přihlásíme svazu s žádostí na pořádání některé z akcí. Je nutné vytvořit vždy nadstandardní podmínky, svaz pak vybírá z vícero možností. Určitě se toho nezříkáme, stadion a zázemí máme pěkné. Reprezentační akce je také vždy něco speciálního pro naši místní hokejovou komunitu.